Recenze: Hastrman

Recenze: Hastrman
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Musím se přiznat, že jen zřídka mě osloví trailer na český film tak, abych na něj vyrazil do kina. Nový český film Hastrman je v tomto směru světlou výjimkou, takže věřím, že po zhlédnutí traileru poběžíte do kina stejně jako my.

Příběh

Příběh se točí okolo návratu českého barona zpět do českých krajin, kde se snaží znovu vystavět rodinné rybníky a celkově zvelebit své panství. Už trailer Vám napoví, že právě baron je onen obávaný hastrman. Je to vesměs divný "pavouk", ale lidé se ho povětšinou nemusí vůbec bát - své řemeslo pověsil již dávno na hřebík a stejně jako jeho otec lidi netopí ani nesbírá jejich dušičky.

"To se však příjezdem do Čech brzy změní."

Hned po příjezdu se baron setkává s mladou a velice svéráznou slečnou Kateřinou, na kterou díky její živočišnosti nemůže přestat myslet. Poté, co se "zbaví" jejího milého, mezi nimi vznikne velice zvláštní a silné pouto. Zpočátku oblíbený baron se tak dostává velice rychle na zcestí.

Dobové zvyky vs. křesťanství

"Místní lidé jsou dobří, ale hloupí," pravil místní farář. Hloupí, protože nevěří v Boha a drží se pohanských zvyků, jako je např. vynášení smrti a přinášení obětí. Celý film je rozdělen do několika kapitol, kdy každá je přímo spojena s nějakým dobovým zvykem. Křesťanství, přestože je pro obyvatele panství jedinou volbou, dostává nejen od místních, ale i od samotného barona pořádně na frak.

Sex, sex, sex

Sexuální napětí mezi hlavními postavami v průběhu děje neustále roste a projevuje se nejen nekontrolovanými výbuchy vášní, ale také častým ochlazením z obou stran. Kateřina si s baronem ráda a často pohrává, snaží se ho za každou cenu svést a využívá k tomu všech svých ženských předností.

"Můžete se zde těšit například na "dobové" sexuální pomůcky, lidská vynalézavost totiž nezná žádných hranic."

Závěr

Postava barona je hlavním tahákem celého příběhu, má určité charisma a dokáže diváka vtáhnout do děje. Naproti tomu postava Kateřiny je od počátku velice průhledná a předvídatelná - velice rychle si ji zaškatulkujete jako koketu a zlatokopkou, bohužel značně nesympatickou. Rozhodně se jedná o velice zajímavý mix postav.

Co se týče děje, osobně bych uvítal více tajemna ohledně postavy samotného hastrmana. Myslím, že by nebylo vůbec na škodu tuto informaci tajit o trochu déle a neprozrazovat ji hned v prvních několika scénách. Postav s nějakým tajemstvím je ve filmu hned několik, takže mohlo být také více podezřelých. Pochválit pak musím především věrné zpracování dobových tradic, které ukazují pro mnohé již zcela neznámé zvyky z dob dávno minulých.

Film bych mohl zhodnotit jednou větou jako "Pohádku pro dospělé".

 

Hodnocení: 65 %

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.